Eskilerden.. Observer'a göre Bozburun

Eskilerden.. Observer'a göre BozburunTürkiye’nin sahillerinde yaygınlaşan inşaatların "moral bozucu" olabileceği, ancak ülkede sahillere çok yakın yaşamın hiç değişmediği çok sayıda bölgenin bulunduğuna dikkat çekildi.

The Observer gazetesi, "Gerçek Türkiye’nin hala bulunabileceği dört bölgeyi saptadı. Gazete, Dalaman Havaalanından Fethiye’ye kadar dağlar üzerinden yapılan araba yolculuğunu Avrupa’ın "en nefes kesici" yolculuklarından biri olarak nitelendirdi.

Pazar günlerinde İngiltere’de yayınlanan The Observer gazetesi, bu hafta okuyucularına Annabelle Thorpe imzalı yazısında "Bozulmamış Türkiye"yi tanıttı. Yıllar önce Türkiye’nin egzotizmine "aşık" olanlar için "göz kamaştırıcı" sahillerinde yaygınlaşan inşaatların "moral bozucu" olabileceğini belirten gazete, buna karşın Türkiye’de hala "bozulmamış" bölgelerin bulunduğuna dikkat çekti.

Sahillerin çok yakın mesafedeki iç bölgelerde hayatın pek değişmediğini kaydeden gazete, "Gerçek Türkiye’nin hala bulunabileceği" dört bölgeyi saptadı. The Observer, bu dört bölgeyi "Likya’nın İç Bölgesi", "Bözburun Yarımadası", Datça Yarımadası" ile "Gökçek ve Dağlar" olarak sıraladı.

LİKYA’NIN İÇ BÖLGESİ

The Observer gazetesi, Likya uygarlığının damga vurduğu Fethiye ve Ölü Deniz bölgelerinin iç kısımlarındaki tarım alanları ve yeşil dağların turizmden hemen hemen hiç etkilenmediğine işaret etti. Patara ve Londra’daki şık semtlerinden Hampstead’e benzettiği Kalkan’a dikkat çektikten sonra gazete, Ölü Deniz’in arkasındaki Kaya vadisindeki terkedilmiş Kaya Rum köyünündeki son yıllarda restore edilen çiftlikleri tavsiye etti.

Türk köy yaşamını gerçekten yaşamak isteyenlerin Bezirgan köyüne gitmeleri gerektiğini belirten gazete, Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan 509 kilometrelik yürüyüş yolu boyunca görülen "görkemli" manzaraların büyüleyiciliğine de vurgu yaptı.

BOZBURUN YARIMADASI

İngiliz gazetesi, Marmaris’ın parlak ışıklarının ötesinde ise ormanlar, küçük balıkçı köyleri ve uyuklayan koyların karışımı olarak nitelendirdiği Bozburun Yarımadası'nın çekiciliğini anlatıktan sonra okuyucularına Kumlubük, Söğut ve Bayır gibi köylerdeki otel ve lokantaları anlattı.

"Hakiki bir Türk pazarı"nı gezmek isteyenlerin Muğla’yı ziyaret etmelerini öneren gazete, Muğla’da Perşeme sabahları kurulan pazarı "bölgenin en iyi pazarı" olarak nitelendirdi.

DATÇA YARIMADASI

"Etkileyici" arkelojik kalımtıların bolluğu ile dikkat çeken Datça yarımadasındakı "resimli kitapların" da yer alacağı köylere şimdiye kadar yolların iyi olmaması nedeniyle ancak yatlar ve yerli turizmin rağbet gösterdiğini kaydeden gazete, yeni yapılan yol sayesinde bölgenin nihayet yabancı turizme açıldığına dikkat çekti.
Datça’nın hala eski balıkçı Rum köyünün havasını koruduğunu yazan gazete, Datça’nın birkaç dakika uzaklığında bulunan Eski Datça’yı Türk sanatçı ve aydınlarının uğrak yeri olarak nitelendirdi. Gazete, "Eğer biraz itiş kakışa ihtiyaç duyursanız araba ile bir saat mesafesindeki Marmaris değil, iki saat uzaklığındaki Bodrum’a giden feribota binin, 15 yüzyılından kalan kalenin hakim olduğu kent çok daha çekici ve bir günlük geziye değer" diye yazdı.

GÖCEK VE DAĞLAR

The Observer’in Göcek bölgesini anlatırken de "Dalaman havaalanından dağlar üzerinde Fethiye’ye kadar uzanan araba yolculuğu tüm Avrupa’nın en nefes kesicilerinden biri olmalı" ifadesi kullanması dikkat çekti. Gazete, bölgenin merkezi olan Göcek’in tüm hizmelerin bulunduğunu ancak kalmak için "en iyi" yerlerin hiç değişmeyen etrafındaki köyler olduğunu vurguladı.

"Türkiye’yi o kadar özel yapan, hafifçe çılgın bir egzotizm ile mutlak bir sükünetin karışımı oluşu" diyen gazete, sakin tatillerde uzmanlaşan Huzur Vadisi’nin turistlere sağladığı avantajları da sayıyor. Yazının son bölümünde ise, "Adrenalin hevesleri" Dalaman Nehri’nde rafting yapmaları öneriliyor.

LONDRA (ANKA)
04.06.2006

Rezervasyon
HakkımızdaKurumsal Üyelikİletişim
Tüm Hakları Saklıdır. © bozburun.org