Pruvadan görünen güzellik: Bozburun masal evi

Pruvadan görünen güzellik: Bozburun masal eviYıllar önce keşfettikleri bu coğrafyaya hayran kalan Regine ve Joerg hayallerinin yazlık evini küçük bir koyda sabırla yaratmışlar.

Marie Claire'de yer alan evde yaşayan Regine ve Joerg Frick ev inşaatına başlamadan önce civardaki köylere gidip yerel mimariye dair bilgi edindiklerini, köy evlerinin nasıl yapıldığını incelediklerini anlatıyorlar. Bunun nedeni yaşadıkları evin olabildiğince doğal ve civarın dokusuyla uyumlu olmasını istemeleriymiş. Çiftin yaşadıkları eve gösterdikleri özen ve doğaya duygukları sevgi adeta hayat felsefeleri haline gelmiş. Ev yapılırken doğal eğim ve taş doku olabildiğince korunmaya çalışılmış, kayalık arazi plana değil, plan araziye uydurulmaya çalışılmış. Zeytin, selvi, armut, nar ve badem olmak üzere 60 tane farklı ağaç dikilerek çorak alan yeşillendirilmiş. Enerji tasarrufu yapmak adına evin arka kısmına bir güneş paneli yerleştirilmiş, yağmur suyunun da birikebileceği bir su deposu yapılmış. 

Evin dekorasyonu ise çiftin hayatını kolaylaştıracak, pratik ve son derece zevkli detaylarla dolu. Civardan alınan basit ahşap mobilyaların yanı sıra köy kilimleri ve halıları salonda, üst kattaki yatak odasında ve tepedeki minik atölyede yerleri süslüyor. Regine ve Joerg'in en çok vakit geçirdikleri, salon olarak kullandıkları giriş katının duvarlarında çiftin karşısına tesadüfen çıkan ya da çok sevdikleri objelerle oluşturdukları özel köşeler yer alıyor. Hasır sepetlerin içinde kurutulmuş çiçekler, cam şişeler, eski ahşap bastonlar, kemer koleksiyonu, Joerg'in sahilden topladığı taşlar, basit kırmızı bir A4 kağıttan katlanarak yapılan kaseciğin içinde adaçayı yaprakları ve ortasında kalbe benzeyen bir çakıltaşı... Tüm bu minik detaylar çiftin yaşadığı mekanı sözlerden daha iyi anlatan ve yaşama sevinçlerinin göstergesi olan ipuçları adeta.

Kaynak: Habertürk / Marie Claire (2011)


HakkımızdaKurumsal Üyelikİletişim
Tüm Hakları Saklıdır. © bozburun.org