Selimiye derken Bozburun'u bulduk

Selimiye derken Bozburun'u buldukMarmaris'i geçtikten kısa bir süre sonra Datça'ya giden yolu bırakıp 37 kilometreyi gösteren Selimiye tabelasından sola daldık. Eski yollardandı bu yol! Küçük şirin fazla araba kaldırmayan bir nostaljik yol. Hoşuma gidiyor, elimde değil! Bozulmamışlığın simgesi gibi geliyor belki de bana!

İlk hedefimiz Selimiye'ydi, çünkü bu yıl fazlaca ünlenmişti. Gazetelerde, televizyonlarda sık sık ön plana çıkarılıyordu. Laf aramızda, bunun sanki bir rant oyunu olduğunu düşündüm gezi bittiğinde! Kim bilir keşfedip bozma çılgınlığı da denilebilir!

Selimiye'ye varmadan önce Orhaniye Köyü'ndeki Kızkumu'nda kısa bir mola verdik. Birkaç kişi Kızkumu'nda ayakta duruyordu! Kızkumu koyun orta yerinde doğal akıntı ve dalgaların oluşturduğu bir yer. Denizin ortasında yürüyormuş izlenimi veren Kızkumu'nda binlerce turist yürüyüş yaptı şimdiye kadar. Ancak aşırı kullanım nedeniyle deniz içindeki kumul yayılmış ve derinleşmeye başlayarak özelliğini de kaybetmek üzere. Bazı yerlerde bele kadar geldiği söyleniyor!

Selimiye ise bir koy. İlk izlenim, ev, önünde bahçe, bahçe bitince deniz! Bu evler pansiyona dönüşmüş! Hoş bir yer, ancak kalabalıklaşmış. Rant yükselmiş. İlgimi çeken bir şey de, hoş lokantaların olması. Köylülerle, turizm için başka kentlerden gelenler pek anlaşamamış gibi. Koya bir marina yapılmış olması orada yaşayanları rahatsız etmiş görünüyor. Gelip giden de çok. Zaten dar bir yolu var köyün,araç park edecek yer kalmıyor! Denizi güzel!

Bu kadar dedikodu yeter.

İşin ilginç yanı, buraya gelen insanların büyük çoğunluğu yedi kilometre uzaklıktaki Bozburun'a uğramıyor!

Oysa, Bozburun çok hoşuma gitti benim.

Sakin, uzak, ama yıllardan beri turizme açık bir yer gibi göründü bana.

Yine bir iki katlı pansiyonlar ve önünde deniz. Birçok tur teknesi.

Hoş bir dinlence yeri görünümüzde. Daha çok sevdim Bozburun'u!

Dönüşte birbirini takip eden arabalar!

 


Orhan Tez / Radikal

Ekim 2013  

HakkımızdaKurumsal Üyelikİletişim
Tüm Hakları Saklıdır. © bozburun.org